زنگ خور بیشتر + فروش بالاتر

آموزش تحقیق کلمات کلیدی

کیورد ریسرچ keyword research از اصلی‌ترین قدم‌های بهینه سازی و سئو سایت است. کیورد ریسرچ تاثیر بسیار زیادی در نحوه کاری و تولید محتوای سایت دارد و می‌تواند نوع کاربران و تعداد بازدید یا نرخ تبدیل را تحت تاثیر قرار دهد. تاثیر خدمات کیورد ریسرچ علاوه بر سئو، خود را در دیگر بخش‌های دیجیتال مارکتینگ نیز نشان می‌دهد. با یک کیورد ریسرچ خوب می‌توانید سریع‌تر از رقیبان به موفقیت و هدف‌های خود برسید. برای آشنایی با کیورد ریسرچ و نحوه انجام این فرایند از پروسه سئو، با خدمات سئو سایت یاسئومی همراه باشید.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی به کلماتی گفته می‌شود که کاربران آنها را جستجو می‌کنند. در اکثر مواقع کاربران برای دستیابی به منظور خود، از عبارات طولانی استفاده می‌کنند که در این حالت، اصلی‌ترین بخش جمله نشان‌گر کلمه یا عبارت کلیدی خواهد بود. کلمه کلیدی، موضوع و مفهوم صفحه یا سایت شما را مشخص می‌کند. از نظر گوگل، کلمه کلیدی توضیح دهنده موضوع صفحه در یک یا چند کلمه است. با یافتن این کلمات می‌توانید صفحات خود را برای آن بهینه کنید. زمانی که کاربر موضوعی مرتبط با یک کلمه کلیدی را جستجو کند، صفحاتی که برای آن کلمه کلیدی به بهترین حالت بهینه باشند در نتایج نشان داده می‌شوند. کیورد ریسرچ نیز برای پیدا کردن چنین کلماتی به کار گرفته می‌شود.

کیورد ریسرچ چیست؟

کیورد ریسرچ به معنای تحقیق کلمات کلیدی است. در این فرایند به دنبال کلماتی می‌گردیم که به کسب و کار شما مرتبط بوده و از طرف کاربران نیز دنبال می‌شوند. یعنی در بحث کیورد ریسرچ، دو عامل ارتباط بین کسب و کار و توجه کاربر باید مد نظر قرار بگیرد. اگر هر یک از این موضوعات در کیورد ریسرچ کم‌رنگ شود، کیورد ریسرچ مناسبی انجام نشده و پروژه با شکست مواجه می‌شود.

کیورد ریسرچ چه چیزی را مشخص می‌کند؟

خدمات کیورد ریسرچ مشخص می‌کند که چه کلمات و عباراتی توسط کاربر جسجو می‌شوند. کلمات و عبارات جستجو شده توسط کاربر، باید به کسب و کار شما مرتبط بوده و بتوانید بسته به این کلمات، خدماتی را ارائه دهید. بهتر است برای کلماتی که در حوزه فعالیت شما نیستند، کیورد ریسرچ انجام ندهید؛ چون این فرایند نیز نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت. در حالت کلی، کیورد ریسرچ مشخص خواهد کرد که روند تولید محتوا و کاری سایت شما به چه سمتی برود و بر روی چه چیزی تمرکز کنید.

مراحل انجام کیورد ریسرچ

بخش اصلی آموزش کیورد ریسرچ، به یادگیری مراحل و انجام منظم و دقیق این مراحل است. اگر این مراحل را به خوبی انجام دهید، خدمات کیورد ریسرچ خوبی را انجام خواهید داد.

جمع آوری کلمات مادر

در ابتدا، باید موضوع کسب و کار را در نظر گرفته و از کارفرما کلمات مد نظر آنها را درخواست کنید. پس از این که موضوع سایت و کلمات مد نظر کارفرما را جمع آوری کردید، باید بهترین کلمات اصلی و مادر را انتخاب کنید. در قدم بعدی بهتر است تعدادی کلمه کلیدی دیگر نیز ایجاد کنید که با موضوع سایت و پیشنهاد کارفرما هم‌خوانی دارد.

به دست آوردن کلمات کلیدی اصلی

این مرحله مهم‌ترین بخش تحقیق کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ است. اگر این بخش از آموزش کیورد ریسرچ را به خوبی انجام دهید، کار راحت‌تری خواهید داشت. در این بخش با استفاده از کلمات کلیدی، باید کلمات و عبارات سرچ شده توسط کاربر را در موتور جستجو به دست آورید. علاوه بر ابزارها و سایت‌های مختلف، می‌توانید با استفاده از افراد دیگر نیز این کلمات را به دست آورید. استفاده از روش طوفان فکری نیز می‌تواند شما را در این بخش یاری کند.

جمع آوری کلمات کلیدی رقبا

همیشه در نظر داشته باشید که رقبا، تمام کارهای مورد نیاز را برای رسیدن به رتبه یک انجام داده‌اند. کیورد ریسرچ نیز یکی از اصلی‌ترین کارها برای دست یافتن به رتبه یک است؛ پس می‌توانید کلمات کلیدی اصلی رقبا را بررسی کرده و لیستی بسیار خوب و کاربردی از کلمات را به دست آورید.

دسته بندی کلمات و تحلیل آنها

اگر سایت شما تنها به صورت فروشگاهی یا بلاگی کار می‌کند، دسته بندی کلمات بسیار راحت خواهد بود. در صورتی که سایت و پلتفرم شما از چند بخش تشکیل شده، باید بسته به نیاز کاربر و تکنیک‌های مختلف، کلمات کلیدی متفاوتی را برای هر بخش در نظر بگیرید.

ساخت صفحه و تولید محتوا برای کلمات

پس از این که دسته بندی کلمات را انجام دادید، به یکی از مراحل مهم خدمات کیورد ریسرچ می‌رسید. بخش مهمی از آموزش کیورد ریسرچ به تولید محتوای مرتبط و ساخت صفحه برای کلمات تحقیق شده اختصاص دارد. باید در تولید محتوا و ایجاد صفحات جدید، از کلمات تحلیل شده انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید. در قدم‌های بعدی نیز سعی کنید صفحه و محتوای مورد نظر را برای کلمه کلیدی انتخاب شده، بهینه سازی کرده و آن را بهبود ببخشید.

ایجاد تقویم محتوایی

در نظر داشته باشید که برای تولید محتوا و انتشار آنها نیز برنامه ریزی باید کرد. خدمات کیورد ریسرچ بدون ایجاد تقویم محتوایی، ناقص به نظر می‌رسد و بهترین نتیجه را با یک تقویم محتوایی منظم خواهید گرفت.

بررسی رتبه‌های مطالب

خدمات کیورد ریسرچ پس از انتشار محتوا به اتمام نمی‌رسد. در حقیقت کیورد ریسرچ تا انتهای کار سایت با شما همراه خواهد بود. پس از این که مطالب را ساخته و منتشر کردید، باید رتبه، بازخورد و تاثیر مطالب و کلمات کلیدی را نیز مورد بررسی قرار دهید. ابزارهای مختلفی وجود دارند که می‌تواند لیستی از کلمات کلیدی شما را دریافت کرده و رتبه‌های سایت شما را در نتایج گوگل به دست آورند. اگر تعداد صفحات سایت شما زیاد است، استفاده از ابزارهای یافتن رتبه صفحات را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تغییر، بهبود و ارتقای محتوا

برای این که در سئو و بهینه سازی روند صعودی داشته باشید، بهتر است تمامی مراحل خدمات کیورد ریسرچ را به طور مستمر انجام دهید. برای افزایش رتبه صفحات و حفظ جایگاه آنها می‌توانید مطالب خود را به طور مستمر بروز رسانی کرده و مطالب آنها را ارتقا دهید.

عواملی که در کیورد ریسرچ نقش دارند

هنگامی که خدمات کیورد ریسرچ را انجام می‌دهید، با تعداد بسیار زیادی از کلمات مواجه خواهید شد. عباراتی که پیدا می‌کنید می‌توانند یک کلمه یا یک جمله طولانی باشند. در چنین حالتی باید برخی فاکتورها را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کرده و سایت خود را بهینه کنید.

ارتباط عبارات و کلمات

هنگام کیورد ریسرچ، امکان برخورد با کلمات مرتبط و نامرتبط وجود دارد. در برخی مواقع با عباراتی مواجه می‌شوید که از نظر نوشتاری مشابه حوزه کاری شما است اما ارتباطی با حوزه کاری شما ندارد؛ به همین خاطر باید ارتباط بین عبارات کلیدی و حوزه کاری سایت را بررسی کنید.

حجم جستجو

حجم جستجو نشان می‌دهد که کلمه یا عبارت مورد نظر در طول ماه یا سال چند بار توسط کاربران جستجو می‌شود. از نظر منطقی هر چه حجم جستجوی یک کلمه بیشتر باشد، کلمه بهتری خواهد بود. این مورد به طور کامل درست نیست و در اکثر مواقع کلماتی که جستجوی زیادی دارند، برای شما بازخوردی نخواهند داشت. البته این مورد را باید بسته به هدف سایت خود بسنجید. اگر تنها به دنبال بازدید بیشتر هستید، به طور حتم مقدار جستجوی ماهانه کلمات را باید یکی از فاکتورهای اساسی کیورد ریسرچ قرار دهید. در نظر داشته باشید که هیچ یک از ابزارهای کیورد ریسرچ، امکان ارائه میزان حجم جستجو را به صورت دقیق ندارند. دقیق‌ترین عدد را می‌توانید در سرچ کنسول گوگل مشاهده کنید که این عامل نیز به قرار گرفتن سایت شما در صفحه 1 بستگی دارد.

سختی کلمات کلیدی

دستیابی به رتبه‌های اول در نتایج گوگل با استفاده از تعدادی کلمات بسیار سخت است. سختی عبارات کلیدی با توجه به رقیبان و تعداد سرچ ماهانه قابل حدس است. در حالت کلی هر چه تعداد سرچ عبارتی زیادتر باشد، افراد بیشتری به دنبال رتبه گرفتن برای آن کلمه خواهند بود. این فرایند، کار را برای رتبه گرفتن در آن عبارات سخت‌تر می‌کند.

ترند شدن برخی عبارات

تعداد قابل توجهی از کلمات کلیدی وجود دارند که تنها در برخی بازه‌های زمانی سرچ زیاد پیدا می‌کنند. ممکن است یک اتفاقی باعث شود کلمه‌ای توسط کاربران به صورت مکرر سرچ شود؛ به طور مثال کلمه کرونا را در نظر بگیرید. این کلمه قبل از شیوع ویروس کرونا سرچ نشده بود. تنها پس از شیوع این ویروس بود که کلمه کرونا شروع به ترند شدن کرد. برخی عبارات و کلمات نیز وجود دارند که در طول سال، در بازه‌های مشخصی ترند می‌شوند؛ به طور مثال زمانی که به روز مادر نزدیک می‌شویم، سرچ کلمات مربوط به کادوی روز مادر افزایش پیدا می‌کند. با بررسی حوزه کاری خود می‌توانید ترندهای این حوزه را پیدا کرده و برای آنها کیورد ریسرچ را انجام دهید.

مقدار نرخ تبدیل کلمات کلیدی

در اکثر مواقع یکی از مشکلات سایت‌ها، کاربران و گوگل هستند. امکان این که رتبه یک نتایج باشید و تعداد کاربران کمی دریافت کنید در برخی کلمات وجود دارد. دلیل این امر وجود آیتم‌ها و بخش‌های تهیه شده توسط گوگل است. وجود تبلیغات خود گوگل (گوگل ادز) و بخش Featured Snippet می‌تواند کاربران را از نتایج گوگل و سایت شما دور کند.

راه‌های دیگر برای کیورد ریسرچ

برای شناسایی نیاز کاربران و مخاطبان مخصوص خود می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. بسته به حوزه کاری خود می‌توانید شبکه اجتماعی محبوب کاربران هدف را شناسایی کرده و در آنجا حضور پیدا کنید. با بررسی کاربران متوجه می‌شوید که کاربران شما به دنبال چه محصول، خدمت یا سوالی هستند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌ها برای کیورد ریسرچ است و می‌تواند شما را چند پله از رقبا جلو بیاندازد. علاوه بر شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از فروم‌ها و گروه‌های اجتماعی در پیام رسان‌ها نیز استفاده کنید. از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای کیورد ریسرچ می‌توان یوتیوب، توییتر و اینستاگرام را مثال زد.

بهترین ابزارها برای کیورد ریسرچ

اولین و بهترین ابزار برای کیورد ریسرچ، خود گوگل است. بهتر است در آموزش کیورد ریسرچ ذکر کنیم که در ابتدای کیورد ریسرچ، از ابزار خود گوگل استفاده کنید. استفاده از جستجوهای مرتبط و پیشنهادی گوگل می‌تواند فرآیند کیورد ریسرچ را سرعت ببخشد. اگر سایت شما تازه تاسیس نیست، می‌توانید از گوگل سرچ کنسول نیز برای کیورد ریسرچ استفاده کنید. ابزارهای خارجی دیگر نیز برای کیورد ریسرچ شامل KWfinder، SEMRush، Moz و غیره در دسترس کاربران قرار دارند.

استفاده از گوگل برای کیورد ریسرچ

گوگل همیشه سعی در راحت‌تر کردن کار کاربران خود دارد و فرایند پیدا کردن نیازهای کاربر را سرعت می‌بخشد. به این دلیل می‌توان از گوگل به عنوان بهترین پلتفرم برای کیورد ریسرچ استفاده کرد. در ابتدای کیورد ریسرچ از طریق گوگل می‌توانید نتایج مرتبط گوگل را در نظر بگیرید. با کلیک بر روی هر لینک به صفحه دیگری می‌رسید که حاوی تعداد زیادی کلمه مرتبط دیگر است. راه دیگر کیورد ریسرچ از طریق گوگل، استفاده از سرچ کنسول است. از این مورد در صورتی می‌توانید استفاده کنید که سایت شما مدتی در زمینه مورد نظر فعالیت داشته باشد. راه رایگان دیگر برای کیورد ریسرچ، استفاده از سرویس کیورد پلنر گوگل است. این پلتفرم می‌تواند نتایج را به همراه حجم جستجوی آنها نشان دهد.

کیورد ریسرچ با یاسئومی

خدمات کیورد ریسرچ به دانش خوب و مهارت کافی در استفاده از ابزارهای مختلف نیاز دارد. تیم یاسئومی با استفاده از افراد حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند بهترین خدمات کیورد ریسرچ را ارائه دهد. در نظر داشته باشید که کیورد ریسرچ از اصلی‌ترین مراحل سئو بوده و در روند کاری و تولید محتوای شما تاثیر گذار است. برای این که بهینه سازی سایت یا کسب و کار شما بهترین روند را طی کند، باید اولین قدم‌های بهینه سازی که یکی از آنها کیورد ریسرچ است، را به بهترین شکل انجام دهید.

سوالات متداول

کیورد ریسرچ تا چه زمانی ادامه دارد؟

در آموزش کیورد ریسرچ گفتیم که تحقیق کلمات کلیدی یک فرایند ادامه دار بوده و نیاز است که این کار را به طور مداوم انجام دهید.

بهترین ابزارها برای کیورد ریسرچ کدامند؟

اولین و بهترین ابزارها برای کیورد ریسرچ، ابزارهای خود گوگل هستند. گوگل سرچ کنسول، پیشنهادات و کلمات مرتبط نتایج گوگل بهترین کلمات کلیدی را برای شما مشخص می‌کنند. در قدم بعدی نیز می‌توانید از ابزارهایی مانند KWfinder و SEMRush استفاده کنید.

هدف از کیورد ریسرچ چیست؟

هدف شناخت کلمات و مطالب پرمخاطب است. با استفاده از این کار می‌توانید کاربران هدف خود را نیز مشخص کرده و نیازهای آنها را شناسایی کنید.

اطلاعات تکمیلی تحقیق کلمات کلیدی
ابزار ها  keyword tools، kwfinder، semrush  و…
هدف  شناخت کلمات پر مخاطب
مزایا  افزایش رتبه، نرخ کلیک، برندینگ و …
بهترین ارائه دهنده  شرکت یاسئومی
آنچه می خوانید:
How to increase the SEO of your site (pure strategies)

چگونه سئو سایت خود را بالا ببریم؟ (استراتژی ‌های ناب)

چگونه سئو سایت خود را بالا ببریم؟ هر روزه میلیاردها...
مطالعه مقاله
Google Hummingbird Algorithm

الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird که گوگل ...
مطالعه مقاله

نوشتارهای مختلف کلمات کلیدی

نوشتارهای مختلف کلمات کلیدی برای سئو محتوایی و...
مطالعه مقاله

توسعه ساختار هدینگ

ساختار هدینگ چیست؟ آیا دقیقا می دانید ساختار هدینگ...
مطالعه مقاله

توسعه محتوایی سایت

هر سایتی بسته به تخصصی یا گسترده بودن از نظر ایجاد...
مطالعه مقاله

نحوه استفاده از کیورد در محتوا

در خیلی از متن ها دیده می شود که کلمه کلیدی که...
مطالعه مقاله

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان سئو

+ 2 ساعت آنالیز و بررسی با یاسئومی