آنالیز رایگان سایت + دریافت لیست خطاها
سئو

speed index (SI) چیست؟

شاخص سرعت (SI) یک معیار عملکرد است که سرعت تکمیل بصری صفحه شما را اندازه گیری می کند.

SI به اندازه درگاه مشاهده مرورگر بستگی دارد و با معیارهای دیگر مانند اولین رنگ محتوا (FCP) یا بزرگترین محتوا  (LCP) متفاوت است زیرا جزو معیارهای جدول زمانی بارگیری صفحه شما نیست.

SI  نتیجه یک محاسبه است که با استفاده از تحلیل فریم به فریم رفتار بارگذاری صفحه شما ، تجربه صفحه بازدیدکننده شما را منعکس می کند.

SI بسیار به زمان‌بندی بارگذاری صفحه دیگر وابسته است و به همین دلیل یک معیار کلی و مفید برای ارزیابی عملکرد وب سایت شما محسوب می شود.

شاخص سرعت چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

شاخص SI یک زمان بندی مصنوعی است که با استفاده از تفاوت های بصری بین فریم های گرفته شده در حین بارگذاری صفحه شما محاسبه می شود.

هر فریم بصری نشان دهنده ی بازه‌های زمانی است. از نظر تکامل بصری، هر فریم ثبت‌شده در بالای صفحه تا زمانی که تمام محتوا قابل مشاهده باشد (یعنی تا زمانی که صفحه از نظر بصری کامل شود) امتیاز می‌گیرد؛ سپس امتیازهای فردی برای محاسبه شاخص سرعت صفحه اضافه می شود.

از آنجایی که سایر معیارها مانند LCP و FCP بر کامل بودن بصری صفحه شما تأثیر می‌گذارند، SI یک راه عالی برای ردیابی تأثیر آنهاست.

شاخص سرعت یک معیار یکپارچه است که بسیاری از معیارها و ممیزی های دیگر را در بر میگیرد.

البته SI به تنهایی اطلاعات عملی زیادی در اختیار شما قرار نمی دهد اما یک روش عملی برای تعیین این است که آیا بهینه سازی سرعت صفحه شما فعال است یا خیر.

تأثیر شاخص سرعت بر امتیاز عملکرد شما

شاخص سرعت 10 درصد از کل امتیاز عملکرد را به خود اختصاص می دهد.

در واقع وجود SI پایین نشان می دهد که محتوای صفحه خیلی زودتر بارگذاری شده است، و به بازدیدکنندگان شما این امکان را می دهد که بارگیری صفحه سریعتری را تجربه کنند.

آستانه شاخص سرعت

GTmetrix شاخص سرعت محاسبه‌شده در ثانیه را نمایش می‌دهد و هر چه این زمان کمتر باشد نشان‌دهنده بارگذاری سریع‌تر صفحه وب است.

آستانه های SI به شرح زیر است:

  • خوب – هیچ اقدامی لازم نیست SI  =    1311 میلی ثانیه. یا کمتر.
  • خوب، اما نیازمند بهبود  SI= را بین 1311 و 1711 میلی ثانیه در نظر بگیرید.
  • بیشتر از حد توصیه شده  SI= بین 1711 تا 2300 میلی ثانیه.
  • بسیار بیشتر از حد توصیه شده=   SI بالاتر از 2300 میلی ثانیه.

چگونه می توان شاخص سرعت را بهبود بخشید؟

توجه داشته باشید که این ممیزی های خاص احتمالاً بیشترین سهم را در SI شما دارد. با این حال، شاخص افزایش سرعت سایت یا صفحه شما ممکن است تحت تأثیر بهینه سازی های دیگری قرار گیرد که در اینجا ذکر نشده است.

به طور کلی، اکثر بهینه‌سازی‌های عملکردی که منجر به FCP  وLCP سریع تر می‌شوند، احتمالاً منجر به شاخص سرعت سریع‌تری برای صفحه شما نیز می‌شوند.

بهینه سازی شاخص سرعت

به ویژه آزاد کردن نخ اصلی برای مدت طولانی، تضمین می کند که مرورگر می تواند تمام محتوای قابل مشاهده را سریعتر برای بازدیدکنندگان صفحه شما بارگیری کند (یعنی کامل بودن بصری سریعتر). برخی از بهینه سازی ها در این زمینه عبارتند از:

  1. کاهش زمان اجرای جاوا اسکریپت
  2. به حداقل رساندن کار رشته اصلی
  3. حذف جاوا اسکریپت استفاده نشده
  4. کاهش تأثیر کدهای شخص ثالث
  5. جایگزینی کتابخانه های بزرگ جاوا اسکریپت با گزینه  های کوچکتر

سرویس افزایش سرعت در پکیج خدمات سئو

شاید افزایش speed index برای سایت شما چالش ها و سختی های زیادی همراه با تجربه فراوان لازم داشته باشد.شما با استفاده از خدمات سئو یاسئومی و دریافت مشاوره سئو از ما میتوانید به راحتی مشکلات خود را در این زمینه حل کنید.

جی تی متریکس (ترجمه شده)
جی تی متریکس (ترجمه شده)

یادگیری بیشتر سئو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.